Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fue Tekniği İle Saç Ekimi

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yönteminde saç kökleri lokal anestezi altında özel uçlu mikro motorlar ile tek tek alınarak saçsız alanlara, doğal saç çıkış açısı ve yönü dikkate alınarak yerleştirilir. Cerrahi bir girişim olmadığı için hastalar genelde bu tekniği tercih etmektedirler.

Saç ekimi operasyonu öncesinde, saç ekimi operasyonuna hazırlık aşamasında, saç ekiminin daha kolay ve başarılı geçmesini sağlamak için operasyon sonrası, ekilen saç köklerinize zarar vermemek için operasyon günü, kolay giyilip çıkarılan rahat kıyafetlerle saç ekim merkezine gidilmesi gerekmektedir. Kafadan rahat geçirilecek yakası açık ya da düğmeli kıyafetler tercih edilmelidir. Operasyon öncesinde genel sağlık durumunun saptanması ve işleme engel olabilecek bir sağlık probleminin varlığının kontrolü için kan testi yapılır.

İşlem öncesi saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak olan bölge uyuşturulur. Fue saç ekiminde verici bölgeden saç kökleri (greft) alınırken, mikromotor kullanılır. Böylece kökler zarar görmez ve kaliteli saç kökleri toplanır. Böylece ciltteki hasar da en aza indirgenmiş olacaktır. İkinci aşamada toplanan kökler bir sterilazyon ve temizleme işlemine tabi olur. Temizlenen kökler sıralanarak, ekime hazır hale getirilir. Ekime hazır hale getirilen kökler özel bir sıvıda bekletilir. Daha sonra saçsız alanda açılan çok daha küçük deliklere yerleştirilirler. Saç ekimi operasyonu sonrasında hastanın, saç ekimi merkezinde yatılı kalmasına gerek duyulmaz. Operasyon günü ve sonraki gün dışarı çıkılmaması ve evde istirahat edilmesi önemlidir. Ancak başını önüne eğmemek kaydıyla masabaşı işler, bilgisayar kullanımı gibi yorucu olmayan işler varsa bunlar yapılabilir.

İlk yıkamanın hastane ve klinikte uzmanlarca kontrol edildikten sonra yapılmasında fayda vardır. Operasyondan en erken 24 saat, en geç 72 saat sonra yıkamanın yapılması gerekmektedir. Yıkama bittikten sonra kağıt bir havlu ile saç hiçbir şekilde ovalanmadan sadece nemi alınarak kurulanmalıdır.

Saç ekiminden sonra ekilen saçların dökülmesi olayı son derece doğaldır. Dökülme 2 ila 6 hafta arasında sürebilir. Bu dönem arasında saçların %20 ile %80 i genel olarak dökülür. Önemli olan saç derisi altındaki köklerin (greft) zarar görmemiş olmasıdır. , Dökülen saçlar saç ekiminden 2 – 3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar.