Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Leke Tedavisi

Kırmızı lekeler

Rozasea: Çevresel koşulların cilt üzerindeki etkisi, beslenme alışkanlıklarının değişimi, kozmetik ürün çeşitliliği ve estetik işlemlerin uygulama sıklığı, yüzde oluşan kızarma şikâyetlerinin günümüz şartlarında çok daha fazla olmasına sebep olmaktadır. Yüzde kızarma şikâyetlerinin en sık nedeni Rozasea hastalığıdır. Hafif ataklarla başlayan, sonrasında kalıcı yüzde yanma ve kızarıklıklara neden olan bir hastalıktır. Vücudun en sık görülen bölgesinde gelişmesinin, hastaya psikolojik etkisi yaşam kalitesini düşürmektedir. Hastalarda kendine güven eksikliği, utanç, hayal kırıklığı ve sosyal ilişkilerde çekilme gibi olumsuzluklara neden olmaktadır.

Tedavi: Dermatoloğunuzun uygun gördüğü tedavi protokolünün yanında kılcal damar ve yüzdeki kırmızılık için lazer tedavileri kullanılmaktadır. Renofa moda cerrahi, scio terapi ve lazer tedavileri kullanılmaktadır.

 

Spider Angioma (örümcek beni): Spider anjiom lar derideki bir arterioller deri yüzeyine yaklaşarak deride daha yüzeysel yaptığı kapiller bir damarsal oluşumdur. Lezyonda arteriol den kaynaklanan bir genişlemiş damar ve bu damardan çevreye doğru yayılan telenjiektaziler gözlenmektedir. Bunlar bir örümcek ve örümceğin bacaklarını anımsattığı için örümcek damarsal beni olarak tanımlanmıştır. Sonradan gelişmektedir ve kendiliğinden kaybolmaz. Normalde erişkinler ve çocuklarda %10-15 oranında gözlenmektedir.

Tedavi: Pdl Lazer, Ndyag Lazer, Pdl ve Co2 lazer kombine kullanımı ile yapılmaktadır.

 

Cherry Angioma (kiraz damarsal beni): Deride en sık gözlenen Damarsal formasyonlardır. Renginden dolayı Kiraz beni ya da ileri yaşlarda daha fazla görüldüğü için yaşlılık beni olarak tanımlanmaktadır. Kırmızı koyu renkte düz damarsal yapılardır. 30 yaşın üzerinde aslında herkeste görülmekle birlikte yaş ilerledikçe sayıları artmaktadır. Gebelik sırasında sayıları artmakta, doğum sonrasında azalabilmektedir. Travma dışında kanama riskleri bulunmamaktadır.

Tedavi : Pdl Lazer

 

Güneş lekeleri ( kahverengi lekeler): Güneş lekeleri tıp dilinde melazma olarak adlandırılır. Melazma alanında, cildin her yeri ile aynı sayıda renk hücresi olmasına rağmen, lekeli alanlarda renk hücrelerini çok çalışması sonucu renk üretimi fazla olmaktadır. Bu sebeple diğer cilt bölgelerine göre koyu görünmektedir. Genellikle renkleri yazın koyulaşır kışın açılır.

Melazma, derinin pigmentasyon düzensizliğinden kaynaklanan, yüzde en sık karşılaşılan hiperpigmentasyon nedenidir. Güneş gören bölgelerde daha fazla ortaya çıktığı için çoğunlukla yüzü, nadiren boyunu etkileyen ve zamanla ortaya çıkan hiperpigmentasyon hastalığıdır.

Alın, yanaklar, çene ve dudak üst kısmında simetrik, düzensiz ama keskin sınırlı açık ya da koyu kahverengi deriden kabarık olmayan leke ile karakterizedir. Koyu tenlilerde daha sık görülmektedir. %90 kadınlarda yüzde %10 erkeklerde bildirilmiştir. Yazın güneşin etkisi lekelerin belirginliğini kötüleştirme, kışın biraz daha hafif vermektedir. Gebelerde sık görülmesinin nedeni ise kloazma gebelik ya da lohusa maskesi gibi isimler de kullanılmaktadır. Gebelik dışında hormonsal düzensizlikler,  doğum kontrol hapları gibi hormonsal ilaçlarla bazı kozmetik ve ilaçlar da bulunan fototoksik maddeleri ve streste ortaya çıkmaktadır. Melazma hiperpigmentasyon artışının engellenmesi, hiperpigmentasyon tedavisi ile kozmetik probleminin ortadan kaldırılması, malezma tekrarının engellenmesi, tedavinin amaçlarıdır.

Tedavide genel yaklaşım, güneş ışınları ile kolayca artabileceği için hastanın güneşten kaçınması ve yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanması, hormonların rolü nedeniyle doğum kontrol hapları gibi hormon ilaçlarının kullanımının kısıtlanması, kozmetik ürünler ve fototoksisite ilaçların kullanımının yasaklanmasıdır.

Tedavi yöntemleri: Kimyasal Peelingler, Q swicthed Lazer uygulamaları, Fraksiyonel Co2 lazer, Thulium Lazer, Pdl, Fractora, Salt Facial, Mezoterapi, Karbon Peeling

 

Hamilelik Sonrası Oluşan lekeler: Hamilelik döneminde, kiloda, bedende, duygu durumu ve hormonlarda görülen değişiklikler, cilt sorunlarını da tetiklemektedir. En sık karşılaşılan cilt sorunlarından biri de, cilt lekeleridir. Anne adayının cilt tipi, güneş ışığına maruz kalma ve genetik yatkınlığı ciltte gelişen sorunların nedenlerindendir.

 

Hamilelikte görülen cilt lekeleri çeşitleri

 

Hamilelik Maskesi: Hamileliğin erken dönemlerinde görülür. Alın ortası, göz çevresi, yanaklar, dudak üstü ve burun sırtında açık ve koyu kahverengi yamalar şeklinde oluşur. Güneş ışığı lekelerin artmasına neden olur. Yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanımı ile lekelerin oluşumu önlenebilir, güneş ışığından kaçınılması önem arz eder.

 

Doğum Lekeleri: Hamilelik bittiğinde, lohusa döneminde hormonlar normalleşmeye başladığında kendiliğinden kaybolabilir. Ancak lekelerde kaybolma veya düzelme görülmezse annenin duygu durumu olumsuz etkilenecektir. Dolayısıyla anne, eğer bu durumdan çok rahatsız ise uygulanacak tedavi protokolleri uzman dermatologlar tarafından takip edilmelidir.

Tedavi: Emziren annelerde doğum lekelerini tedavi etmenin en güvenli yöntemi, anne sütüne herhangi bir yan etkisi olmadığı için, Karbon Peeling tercih sebebidir. Yine özel bir lazer sistemi olan Q Switch Ndyag Lazer ile 10 günde bir 4-6 seans seklinde uygulanarak başarılı sonuçlar alınabilir.

 

Ben oluşumu ve artışı: Gebelik süresince ciltte gelişen lekelerden birisi de kırmızı benlerdir. Kırmızı ben yayık olmakla birlikte sayıları çok fazla ve boyutları çok büyükse rahatsızlığa neden olabilirler. Kanama riskleri vardır. Bu durumda Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisi ile 1-2 seanslık bir uygulama sonucunda tamamen tedavi edilebilirler. Ayrıca yine bu dönemde oluşan benler, mutlaka uzman dermatologlar tarafından takip edilmelidir. Çoğu iyi huyludur, fakat nadiren de olsa hamilelik süresince olumsuz değişmeler gelişebilir bu durum netleştirmek benlerin alınması gerekebilir

anne adaylarının yaşadığı bu mucizevi dönem olan, hamilelik süresince yaşanan cilt sorunlarının çoğu geçici olmakla beraber uzun süren anneleri mutsuz eden leke ve cilt sorunlarında emzirme döneminde yapılabilecek güvenli tedavi seçenekleri ve sonrasında uygulanabilecek lazer tedavi seçenekleri uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Lazer Tedavi Seçenekleri: Thulium, Pdl, Fractora, Karbon Peeling, Salt Facial

Vücutta bazı bölgelerde renk koyulaşması, mevcut benlerin artması ve yeni ben oluşumu kırmızı benler

Öncelikle ten renginiz de kalıcı değişiklikler varsa, cildinizde kitle büyüklüğünde büyüme fark ettiyseniz, vücudunuzdaki her hangi bir ben, boyut veya görünüm değiştirdiyse dermatologuza başvurmalısınız.

Deri renginizdeki değişikliği ilk fark ettiğinizde renk değişikliğini yavaş mı yoksa hızlı mı olduğunu fark ettiğiniz andan itibaren, değişimin kötüye mi gittiğini, güneş yanıklarında veya cilt yaralanmalarında fark ettiğinizden sonraki değişim süreci, hormon tedavisi alıp almadığınızı dermatologlar ile paylaşmalısınız. Çeşitli teşhis testleri yapıldıktan sonra olabilecek koşulları kontrol etmek için dermatologunuz gerekli tedavi prosedürünü uygulayacaktır.

Her yaş için uygun geliştirilmiş tedavi sonuçları en az komplikasyon riski yara ve ağrı en aza indirilerek tahmin edici klinik sonuçlara ulaşmak için dermatoloğunuzla iletişime geçmelisiniz.

Lazer ve ışık kaynakları farklı dalga boylu enerji yani Ultra sonra kızılötesi Güneş hasarı ve yaşlanmayı tersine çevirmek ve azaltmak için etkili bir yoldur. Bu tedaviler genel cildi iyileştirmeye,ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur aşağıda lazerle tedavi etmek için kullandığımız bazı koşullar vardır.

Rosacea ciltte kırmızı lekeler, melazma, kahverengi lekeler veya ciltte maske, hemanjiomlar, kırmızı doğum lekeleri, güneş hasarı, çiller, yaşlılık lekeleri, Port şarap lekeleri, akne izlerini en aza indirgemek, yüz ve bacaklarda küçük kan damarları, örümcek damarları, lazer epilasyon, tüm cilt tipleri dövme giderimi

 

BENLER (Nevus)

Vücudumuzda Normalde bulunan ve deriye rengini veren melanosit hücrelerinin bir araya gelerek oluşturdukları doku parçalarına Ben nevis denir bunlar iyi huylu tümör dokulardir. Sıradan benlerin kansere dönüşme ihtimali düşüktür ancak melanom adı verilen ve ölümcül olabilen bu kanserin bazı Ben tiplerinden kaynaklanması ve görüntüsünün normal bir beni aldırması nedeniyle yanıltıcı olabilmektedir Bu nedenle vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan bir benim ne derece risk taşıdığını öğrenmek için mutlaka dermatoloji muayene olmalısınız benler kafa derisi tırnağınızın altı koltuk altlarının ve genital organlarımızın etrafı gibi görülmesi zor olan yerlerde de bulunabilir benlerin değişimini arttığı belli zamanlar vardır Örneğin ergenlik ve hamilelikte doğum kontrol haplarının kullanımı sırasında ki hormonal değişiklikler de benlerin rengi daha koyu daha açık veya sayılarının daha çok olmaları muhtemeldir doğuştan olabileceği gibi Sonradan da çıkabilirler ve genellikle büyüklükleri 0 buçuk santimetre den büyük olmaz görünüşleri renkleri bulundukları yer ve kökeni aldıkları hücrelere göre farklı isimlerle adlandırılırlar Malign melanom kötü huylu cilt kanserine dönüşebilme potansiyeli olduğu için benlerin tanı takip ve tedavileri son derece önemlidir iyi huylu olanların alınmasında kyrio tedavi koter elektrokoter cerrahi ya da lazer tedavileri uygulanmaktadır Eğer ben renk şekil ve boyut olarak hızlı bir değişime oluyorsa kaşınma kanama veya ayrı varsa melanom olma olasılığı yüksektir Bu durumda benim alınıp patolojik incelemeye gönderilmesi gerekmektedir

Tedavi: 

Ben tedavisi lazer yardımı ile yapılmaktadır bu tedavide kullanılan lazer fraksiyonel lazer Iğdır Öncelikle alınacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve doktorun belirlediği dozda lazer ışınları gönderilerek melanositler parçalanır derinin kendini iyileştirme gücü ile birlikte benin alındığı bölgede kısa zamanda iyileşmesi sağlanır bir hafta sonrasında kabuklanmalar oluşur yarayı iyileştiren antibiyotikli kremler kullanılmalıdır düzenli olarak güneş koruyucu da kullanılmak zorundadır Bunun dışında Nazar işleminden sonra herhangi bir kalıcı hasar oluşmaz

 

Günes Lekesi ( Lentigo):

lentigo güneş lekesi olarak adlandırılır çillerle karışmış bir deri rengi bozukluğu hastalığıdır güneş lekesi Çin’den daha koyudur boyutları daha büyüktür yaz kış geride kalır ve yaz aylarında güneşin etkisiyle rengi daha da koyulaşır Her Yaşta görülebilir ancak el Sırt ve yüzde ortaya çıkan güneş lekeleri yaşlılık lekeleri olarak da adlandırılan yaş ilerledikçe genellikle 35-40 yaş sonrası görülür Özellikle açık tenli kişilerde Güneşe çok maruz kalınması da maruz kalan cilt alanında görülmektedir el sırt yüz omuz ve göğüs ön yüz de ortaya çıkar kahverengi lekeler değişik boyutlardadır kansere dönüşme az var Ancak bazı güneş lekeleri lentigo maligna olarak adlandırılan deri kanseri ile karışır bileceğim ben dermoskopi olarak adlandırılan özel bir incelemeyle teşhis edilmelidir. Lazer uygulaması yapılarak tercih edilen tedavi 35 hafta aralıklarla yapılabilir tedaviler 16 seans sürebilir olanağın olmadığı durumlarda kimyasal peeling krem ve maske kayro terapi Buz tedavisi de tercih edilebilir.

Tedavi: Ipl (Intense pulsed laser) lazer, q switcged lazer, ndyag lazer, thulium lazer, pdl lazer, kimyasal peeling

 

Dogum Lekeleri

Kahverengi siyah lekeler

Otonevüs: utanıyoruz yüz bölgesinde mavi yeşil gri veya kahve renkli renkli leke şeklinde oluşan çoğunlukla gözü tutan tek veya çift taraflı olabilen bir ben türüdür doğumda veya ergenlik döneminde ortaya çıkabilir nadiren Malign melanom olarak adlandırılan cilt kanseri gelişme riski taşır çok sık görüldüğü bölgeler Japonya ve Uzakdoğu bölgeleridir Ota nevüs tedavisi Kozmetik amaçlı olmakla beraber lazer dışında etkili tedavi yöntemi yoktur 5 10 seans ortalama sürecek lazer tedavisi bir iki ay aralıklarla yapılır mavi gri otobüs diğerlerine göre daha fazla seans gerektirebilir göz çevresine yakalananlar ve alın bölgesi daha dirençli bölgelerdir tedavi sonuçları 25 seanstan sonra görülebilir tedavi sonuçlandıktan sonra 57 gün süren kabuklanmalar olur antibiyotik ve yara iyileştiren kremler tedaviye dahil edilir ve en az 30 faktörlü güneş koruyucu krem düzenli olarak hasta tarafından kullanılmalıdır

Tedavi: ozellikle  q switched ndyag lazer 1064 dalga boyu nedeniyle cildin derinlerine inebilir misin den dolayı leke bırakma özelliği nin düşüklüğü Dolayısıyla orta nevüs tedavisinde özellikle tercih edilmektedir Koyu tenli kişilerde de güvenlikle tercih edilebilir fraksiyonel lazerler de etkinliği arttırmak adına tedaviye eklenebilir.

 

Konjinetal (Dogumsal) Melanositik Nevus

Yenidoğanlarda yüzde 1 ile 6 oranında gözlenen doğumla mevcut olan birkaç milimetreden santimetreye kadar hatta tüm gövdeyi kaplayacak kadar büyük olabilecek benlerin ismidir doğumla ilk görüldüğünde üzerleri düz lekeler şeklindedir sonra fiilimsi ya da modüler yapıda kabarmalar olmaktadır sıklıkla gövdeye yerleşmek tedir zamanla renk koyulaşması hatta üzerinde kıllanma olmaktadır küçük 1.5 cmden kucuk olanlar, orta 1.5 ila 19.9 cm arasinda olanlar,

büyük 20 cm den buyuk olmak üzere boyutlarına göre ayrılmaktadırlar. Bu türlerde Malign Melanoma gelişebilmektedir sıklıkla 3-5 yaş aralığında gözlenmektedir.

Tedavi: uygun sartlar saglandiginda q switch nd yag lazer tedavisi uygulanabilmektedir.

 

Kirmizi Lekeler

(Port WIne Stain) sarap lekesi:

Doğum lekesi orta Einstein şarap lekesi olarak adlandırılır yenidoğanların yüzde üçünde görülen damarsal bir ana melidir boyun ve yüz bölgesinde çoğunlukla görülmekle birlikte pembeden Mora kadar değişebilen bir renkte cilt lekesi olarak başlar vücutta da görülebilir bu lekeler genelde doğumda mevcuttur ve büyüme sürecinde Ltd büyür zamanla gerilerken şarap lekesi genellikle gerilemez rengi koyulaşır ve kalınlığı artar genellikle 40 Yaş sonrası yüzde 65 vakada bu lezyonlar iyice kalınlaşarak rumlu haline gelebilir Hatta ağız göz ve Burundaki lezyonlar görme nefes alma ve yeme işlemine engel dahi olabilir doğum lekesinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir genetik bir hastalık değildir ama genetik olarak Ailesel eğilip söz konusudur Doğum lekesi lezyonlarının hemanjiomlar dan ayırmak gerekmektedir Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin lazer ışığı ile yakılması dış ısı etkisiyle damar zedelenir bir süre sonra kaybolur Böylece her seansta leke sormaya başlar özellikle Hedef hücreler etkilenirken diğer hücreler etkilememektedir Böylece lazerler Büyük olasılıkla işsiz tedavi gerçekleştirebilme Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin lazer ışığı ile yakılması dış ısı etkisiyle damar zedelenir bir süre sonra kaybolur Böylece her seansta leke sormaya başlar özellikle Hedef hücreler etkilenirken diğer hücreler etkilememektedir Böylece lazer ile tedavi esnasında iz kalması beklenmez. Doğum lekelerinde lazerle tedavi sonuçlarını etkileyen faktörler bulunmaktadır hastanın yaşı derinin rengi ile lekenin yeri büyüklüğü yapısı ve rengi önemli faktörlerdir

Tedavi: pulsed dye lazer pdl, ipl lazer, ndyag lazer

 

Hemanjiyom (Damar beni): çocukluk çağının iyi huylu damarsal tümörleri dir yenidoğanların %2 ile üçünde görülürler hızlı büyümeleri hemanjiomları doğum lekesinden ayırır başarmış de beyaz ve pembe leke olarak görülürler yaşamın ilk yılından itibaren hızla büyümeye başlar lar bazı hastalarda kanama ve infeksiyon görülebilir ve de ve solunum yollarına yakın yerlerde hemanjiomlar büyürse problem yaratabilir hemanjiomlar 1 yaşına doğru hızlı büyüme hızı azalır 5 12 yaş arası gerileme dönemi tamamlanır Hatta tamamen gerileyebilir %50 oraninda hastada kılcal damar iz veya leke kalabilir. Tedavi yöntemleri hemanjiomun evresine bulunduğu yere farklılık göstermektedir hangi uygulama ile yapılırsa yapılsın seanslar halinde gerçekleşmektedir ve hemanjiomun Tamam verme iyileşerek bölgenin normal ten rengi halini alması zaman almaktadır genellikle tedavisinde Lazer yöntemi kullanılmaktadır gönderilen ışınlar doğrudan hemanjiomlu bölgeye uygulanmaktadır burada ısınmaya başlar lazer ışınları yüksek ısıda hemanjiomlu alanda tahribata yol açar Belirli aralıklarla seanslar uygulandı kça hemanjiomlar alan tamamen tahrip olup yok olur

Tedavi: pulsed dye lazer pdl, ipl lazer, ndyag lazer

 

Çil Tedavisi: yüzdeki Çiller’in nedeni genellikle cildin güneş ışığını aşırı renk üreterek tepki vermesinler kaynaklanır genellikle iyi huylu sınırları belli ve rengi kahverengi olan küçük lekelerdir Eğer güneşle yoğun temas olursa rengi koyulaşır güneşten kaçınıldığı zaman Solarlar en çok alın yanak ve burun üzerinde görülmektedir Hatta tüm yüzü kaplayacak derecede agresif olabilirler açık kahverengi koyu kahverengi renge sahip olabilirler daha çok sarışın Kızıl ve açık ten rengi olan kişilerde güneşle temas eden bölgelerde sıklıkla görülmektedir buna rağmen Buğday ve esmer tenli kişilerde değil oluşabilir yaşlı birlikte az alabilirler ve erken çocukluk döneminde başlayabilirler etkili sonuçlar için lazer ve ışık tedavisi uygulanır açık tenli kişilerde daha etkili sonuçlar sağlanmaktadır ortalama 4 seansta seçilecek lazer sistemine göre azalma ve kaybolma beklenir seanslar 38 hafta aralıkları ile yapılabilir 4 seans sonrası yılda bir 3 kez tedaviye devam edilerek iyi sonuçlar alınabilir seans sayısı kişiye göre değişmektedir herhangi bir yan etki tedavi sırasında beklenmez açık tenli kişilerde tedavi sonuçları daha başarılıdır lazerle çil tedavisi sonra en az 12 Seyahat su ile temas edilmemeli kızarıklık ve ödemi gidermek için buzla kompleks yapılmalı besleyici ve nemlendirici kremler kullanılmalıdır düzenli olarak güneş koruyucu sürülmelidir lazerle tedaviden sonra 6 ay güneşten kaçınılmalıdır

Tedavi: Ipl ( 430-1100 nm) alexandrite lazer 755nm

 

Yaşlılık lekesi : eli üzerinde ve yüzde ortaya çıkan yaşlılık lekeleri olarak adlandırılan genellikle 40 45 yaş sonrası görülür çok güneşe maruz kalan deri alanında değişik boyutlarda kahverengi leke ve et beni şeklinde rastlanabilir kendiliğinden küçük büyüyebilir güneşin çok olduğu zamanlarda rengi koyulaşır bilir kansere dönüşme riski olmadığı için tedavi genellikle estetik amaçlı yapılmaktadır ancak bazı yaşlık lekelerinin lentigo maligna adı verilen cilt kanseri ile karışma riski olduğundan dolayı aniden büyüme yaşayan lekelerde dermoskopik inceleme yapılmalıdır Erken teşhis önlem alınmadı Hayati önem taşımaktadır Eğer yaşlılık lekeleri kabarık et beni şeklinde s12 seansları lazer tedavisi ile giderilebilir kabarık olmayan lekeler de kimyasal peeling buz veya lazerle 14 seans bir ay aralıklarla tedavi edilebilir işlemden sonra 4 7 gün süreyle renk değişikliği ve kabuklanma beklenmektedir

Tedavi: ipl, thulium,pdl

 

El lekeleri genellikle 30’lu yaşların başında ortaya çıkabilen çoğunluk için ve ben karakterinde olan fazla güneşe maruz kalma ile çoğalması muhtemel bir lekelenme şeklidir el üzerinde açık ya da koyu kahverengi renkte kişinin istemediği bir durum olarak ortaya çıkar baş ve tedavi yöntemi lazerler kayro terapi ve pili kimyasal peeling tir lazerle tedavi de ortalama bir 3 seans gerekir ten rengi belli ki nin yapısı seçilecek lazer i belirler işlem sonrası kabuklanma ve kızarıklık olabilir Eğer sırtın iyileşme süresi uzun olabilir tedavi sonrasında güneşten mutlak suretle korunması sırtına gençleştirme ve onarma özelliği olan kremler sürülmesi Tedavinin sonuçlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Tedavi: alexandrite lazer ipl ….